teisipäev, 11. aprill 2017

Retsept tervisliku koogi ja tervisliku tarkvara valmistamiseks


ASAs on saabunud kevade puhul tervisliku koogi väljakutse. Me armastame kooke ja sööme neid aastaringselt, aga väikese vahelduse mõttes... kokkuvõetult tähendab see, et igal nädalal järgneva 8 nädala jooksul valmistab üks meist kolleegidele tervisliku koogi. Missugune kook on "tervislik", selles me ühele meelele ei jõudnudki, aga igaüks võib sellele oma lähenemise välja pakkuda.
Koogivõistluse avakoogiks sai kookosekook, mis sai üldise heakskiidu osaliseks ja võimalik, et sinagi soovid seda teha proovida.

See on suhteliselt lihtne: võta päris palju seda piima, mis pole lehma seest. Sega sinna sisse erinevaid jogurteid (lehmalise päritoluga). Siis lisa želatiini - piisavalt, et tarretuks, aga mitte liiga palju, et ei oleks nagu kummikomm. Magustamiseks pane suhkru asemel mett maitse järgi ja vaniljet näpuotsaga. Lisada võib veel konservmango tükke ja et koogi mõõdu välja annaks, ka kaerahelbeküpsisepuru. Kaunistuseks vaarikaid, melissilehti ja kassikäppi.

Sellise ülesande järgi valmistades on võimalik, et tuleb päris hea kook, vähemalt sama hea või isegi parem kui pildilolev. Samas on võimalik ka... et ei tule. Kui selle retsepti üle tõsiselt mõelda, siis tekib ilmselt erinevaid küsimusi, näiteks:
  • Mis piim see on, mis ei ole lehmast? Variante on väga palju erinevaid, alates lambapiimast kuni linnupiimani, aga mina kasutasin kookospiima.
  • Mis jogurt? Jogurteid on väga palju erinevaid, kuid mina kasutasin türgi jogurtit, kreeka jogurtit ja siis veel ühte teist kreeka jogurtit, sest kookospiim ise + mesi on juba suhteliselt lääged, seega mõni maitsestatud jogurt oleks olnud liiast. Miks ma kasutasin erinevaid? Sellepärast, et ei osanud ühte valida.
  • Mett maitse järgi on umbes kui palju? Noh, tegelikult ei ole probleem, kui segu jooksvalt maitsta JA on terve suur purgitäis mett kodus olemas. Probleem on siis, kui pead mett ostma - kui suur purk valida? Ma arvan, et minul läks umbes... 5 supilusikatäit Võrumaa mesilaste kuldset käpatööd.
  • Aga kui mulle mango üldse ei meeldi, kas siis võib seda asendada näiteks ananassikonserviga? Aga värskete ananassitükkidega? Kiiviga, mis on samuti tasakaalustavalt hapu ja võiks sobida? Ananassikonserv sobib, kuid värske ananass želatiiniga ei tarretu (keemilistel põhjustel). Samamoodi on ka kiiviga, kuid kiivi ei sobi lisaks hästi piimatoodetesse - tulemuseks võib olla mõru maitsenüanss.
  • želatiini.. Ka želatiini peab oskama korrektselt kasutada, nt paisutada tuleb külmas vees, sulatades ega ka hiljem keema lasta ei tohi, et kõik ootuspäraselt toimiks.
  • Kassikäpad?!!? Jah, šokolaadist.
Seega on analüüsidokument või spetsifikatsioon tarkvara koostamiseks paljuski nagu retsept koogi või toidu valmistamiseks.
Mõnedes asjades tuleb raudselt kokku leppida, et tulemus vastaks ootustele (nt ei sisalda valget suhkrut ja nisujahu), tehniliselt õnnestuks (nt želatiini kasutamine), aga midagi jääb alati katsetamise ja töö käigus otsustamise rõõmuks (võimalus leida värskeid vaarikaid).
Kui nii tellija kui tegija on kogenud sama valdkonna koogi / tarkvara tegemisel kogenud, siis on täpne lähteülesanne tulemuse saavutamise seisukohalt vähemkriitiline. Kogemus tasakaalustab, sest üks oskab küsida ja/või teine vastata ja juhtida tähelepanu.
Mida väiksem on osapoolte kogemus, mida uuem ja/või suurem on ülesanne, seda rohkem on analüüsis vaja detailsust, läbirääkimist, selgitamist, katsetamist ja seega - aega.

Ja koogi retsept (suurema tõenäosusega) taasesitamist võimaldavas vormis on järgmine:
Kogus: 15 portsjonit, mis mahuvad 280ml klaasidesse
Kookospiim (1 liiter)
Türgi jogurt (370gr)
Kreeka jogurt (380gr)
Teine kreeka jogurt (150gr)
Mesi (200ml)
Vanilje (näpuotsaga)
Mangokonservist mangotükke (2 ca 300ml purki)
Digestive suhkruvabasid küpsiseid (ca 10tk)
Želatiini (ca 100gr)
Kaunistuseks vaarikaid, melissi, kassikäppasid (šokolaadist)

Valmistamisaeg ca 45min + 4 tundi tarretumiseks.
Želatiin pane esmalt külma vette paisuma, seejärel sulata veevannil.
Soojenda kookospiima tasasel tulel 10kond minutit, aga ära keema lase. Sega sisse mesi ja vanilje. Soojasse segusse sega peene joana valades sulatatud želatiin.
Lase segul jahtuda (nii et sõrme ei kõrveta), sest liiga kuumale segule jogurtit lisades võib želatiin hakata tarduma ning tekivad tükid. Sega jogurtid ülejäänud seguga ühtlaseks massiks. Lase jahtuda toatemperatuurile.
Klaaside põhja pane mangotükke ning peale vala jogurti-piimasegu. Pane klaasid külmkappi ja lase seal tarretuda vähemalt 4 tundi. Enne serveerimist puista peale endale sobivas koguses küpsisepuru, vaarikaid ja/või muid meelepäraseid lisandeid.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar