teisipäev, 29. september 2015

Viis küberturvanippi tavakasutajale

Internet ei ole juba ammu enam turvaline paik. Kõikvõimalikud sihilikult ja kogemata süsteemidesse istutatud vead aitavad tänapäevastel kurjategijatel virtuaalseid kanaleid kaudu priskeid varandusi kokku ajada. Olukorda ära kasutades on tekkinud palju erinevaid turvalahendusi pakkuvaid asutusi, mis üksteise võidu pakuvad just seda õiget toodet või teenust ohutunde eemaldamiseks. Paraku jääb ainuüksi mõnusa ja turvalise tunde tekitamisest väheseks. Pigem aitab valedele alustele rajatud enesekindlus küberkurjategijatel kiiremini oma eesmärke saavutada.


Turvaaukudest tulvil netiteekond

IT spetsialistidele on hästi teada tõsiasi, et igasse süsteemi on võimalik sisse murda. Kuna tarkvara täielik testimine on võimatu, siis pole kunagi võimalik absoluutselt kõiki tarkvaravigu vältida. Isegi kui leiduks ideaalselt turvaline tarkvara, siis väga suure tõenäosusega on selle kasutajaks inimesed. Inimesi on aga võimalik mitmel eri viisil manipuleerida ning piisavalt hästi varustatud kurjategijad (või kolme- ja neljatähelised organisatsioonid) leiavad varem või hiljem viisi, kuidas oma eesmärgini jõuda. Seega tekib küsimus, kas tuleks paranoiliselt arvutitest võõranduda või hoopis kübermaailma ohtudega leppida. Kuna arvutitest võõrandumine on tänapäeva infoühiskonnas suhteliselt keeruline, siis valivad paljud ohtudega leppimise tee. "Kasutan jah ikka veel Windows XP-d, aga see ju töötab." "Räägitakse jah, et tuleks arvutit regulaarselt uuendada, aga see on ju hästi tüütu." "Tean küll, et piraattarkvara on ebaseaduslik ja ohtlik, kuid kõik ju kasutavad seda." "Mis need häkkerid ikka minu arvutiga teha saavad?" Selline lähenemine tekitab aga tarbetuid turvariske, mida saaks vähese vaevaga vältida.

Olukord on parem, kui paistab

Tavakasutajatele lohutuseks võib öelda, et interneti turvaolukord ei ole sugugi nii hirmus, kui esmapilgul paistab. Näiteks leidis GCIG (Global Commission on Internet Governance), et küberrünnakute hulka vaadatakse tavaliselt väljaspool konteksti. Nimelt on loogiline, et interneti levik toob endaga kaasa ka küberkurjategijate ning küberintsidentide laialdasema leviku. Kui aga vaadelda küberrünnakutega kaasnevaid näitajaid normaliseeritud kujul (ehk suhtarvuna, arvestades ka keskkonna muutumist), siis selgub, et olukord tervikuna on muutumas turvalisemaks.

Lisaks on tekkinud positiivne trend vastutuse suurenemise suunas. Kui kümmekond aastat tagasi kuvati küberrünnaku ohvriks langenud organisatsiooni pigem õnnetu ohvrina, siis praegu võib hoolimatus klientide andmetega ringi käimisel kaasa tuua kohtuasja, mainekahju ja veel mitmeid ebameeldivusi.

Eelmainitu ei tähenda aga kaugeltki seda, et tavakasutaja peaks end muretult tundma. Kõikvõimalikud andmelekked ja pahavaraga nakatumised algavad just pahatihti ühest pahaaimamatust tavakasutajast. Õnneks on mitmeid lihtsaid viise, kuidas oma turvataset märkimisväärselt tõsta.

1. Uuendused

Kuigi uuenduste paigaldamine on sageli tüütu, on oma arvuti ajakohastamine esmatähtis punkt turvalisuse tagamisel. Kui küberkurjategijatel õnnestub lappimata turvaauku ära kasutades kogu arvutit kontrollida, siis ei ole teistest turvameetmetest enam suurt kasu.

2. Tugev autentimine

Kasuta tugevat parooli (parem sala-lause, kui lihtsalt sõna) ning mitmeastmelist autentimist. Erinevate tugevate paroolide haldamiseks on hea kasutada spetsiaalset paroolihaldustarkvara. Isikliku tähendusega kuupäevad ja lähedaste nimed on targem salasõnadest välja jätta.

3. Erinevate brauserite kasutamine koos abistavate pluginatega

Kasuta privaatsust suurendavaid pluginaid (nt Privacy Badger) ja erinevaid brausereid. Näiteks tööasjadeks Mozilla Firefox'i ja meelelahutuseks Google Chrome'i. Nii on praktiliselt välistatud, et meelelahutuslikule leheküljele (nt uudisteportaal) tunginud pahatahtlik koodijupp pääseks ligi tundlikule informatsioonile (nt tööalased e-kirjad).

4. Krüpteeri, varunda ja krüpteeri

Krüpteerimine muudab andmed kõrvalistele isikutele loetamatuks. Oma privaatsusest hoolivatel arvutikasutajatel tasuks kindlasti hoida tundlikke faile krüpteeritud kujul. Soovitav oleks krüpteerida kogu kõvaketas ning varukoopiad. Varukoopiaid hakatakse tegema tavaliselt alles siis, kui vähemalt üks kord on kõvaketas saladuslikult loetamatuks muutunud või andmed muud moodi äkitselt kadunud. Targem oleks teha regulaarselt varukoopiaid kas siis välisele kõvakettale (või mälupulgale) või mõnda pilveruumi (vastava teenuse pakkujaid on mitmeid). Välisele kõvakettale või mälupulgale andmeid salvestades tasub meeles pidada, et tundliku sisuga failid tasub ka seal hoida krüpteerutuna.

5. Ole paranoiline (mõõdukal määral)

Lihtne reegel ütleb, et kui miski on liiga hea, et olla tõsi, siis nii see ka on - suurem osa uskumatutest vedamistest (nt loteriivõit või pärandus Nigeeriast) on tegelikult petuskeemid, mille eest pahatihti ei suuda kaitsta ka paremad arvutikaitse tarkvaralahendused. Lisaks internetist saabuvatele rõõmusõnumitele tasub ettevaatlik olla ka ähvardavate ja kurbade teadete suhtes. Teavitused arvutis pesitsevast viirusest, sotsiaalvõrgustiku sulgemisest või tuntud inimesega juhtunud õnnestusest võivad kõik olla järjekordsed küberkriminaalide katsed lihtsameelsete kasutajate meelitamiseks. Seega tasub linke pommuudistele avada näiteks eraldi brauseris (kuhu on paigaldatud NoScript plugin) või jätta üldse avamata.


Paranoilisemad tehnikahuvilised leiavad lisaks mainitud punktidele veel mitmeid kasulikke mõtteid Linuxi sihtasutuse juhendist tööarvuti turvamiseks. Kuigi juhend on eelkõige Linuxi kasutajatele suunatud, on mitmed põhimõtted rakendatavad ka teiste operatsioonisüsteemide korral. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar