teisipäev, 8. aprill 2014

Hüvasti, Windows XP!

8. aprillist lõpetas Microsoft Windows XP tehnilise toe pakkumise ja seetõttu on XP kasutajatel tungivalt soovitatav kiiremas korras operatsioonisüsteem välja vahetada.

Windows XP jätkuv populaarsus

Windows XP on Microsofti loodud operatsioonisüsteemidest üks kõige õnnestunumaid. Sellele järgnenud Windows Vista-le loodi lausa eraldi võimalus tagasi XP juurde pöörduda (downgrade opportunity) ja oma populaarsuse tipul kasutas XP-d ligi 75% kõikidest arvutikasutajatest. Uuemate operatsioonisüsteemide tulekuga on XP populaarsus küll langenud, kuid eri andmetel (nt Trend Micro, NetMarketShare, Statista) kasutab seda jätkuvalt ikka veel enam kui viiendik arvutikasutajatest üle maailma ja RIA hinnangul lausa kolmandik arvutikasutajatest Eestis. Tehnilise toe säilitamine nõuab aga Microsofti poolt märkimisväärseid ressursse ja seetõttu otsustati 12 aastat kasutusel olnud operatsioonisüsteem maha kanda ja keskenduda kaasaegsemate tehnoloogiate arendamisele.Lisaks tavakasutajatele kasutab Windows XP-d ka hirmuäratav kogus pangandussektorist. Nimelt tuginevad BusinessWeek’i andmetel 95% pangaautomaatidest maailmas endiselt Windows XP operatsioonisüsteemile. Tänu pankade ja teiste suurkorporatsioonide survele ongi XP üle kümne aasta vastu pidanud, kuid nüüd loodab Microsoft Windows XP tehnilise toe lõpetamisega mitmeid suurfirmasid kaasaegsemat tarkvara hankima sundida. Mitmed pangad aga väidavad, et aeguv tarkvara nende juurutatud lahenduste turvalisust ei mõjuta ja kasutavad pangaautomaatides Windows XP-d edasi.


Turvariskid

Sedavõrd populaarse operatsioonisüsteemi tehnilise toe lõpetamine tähendab seda, et enam ei pakuta uuendusi, mis kaitseksid leitud turvaaukude kuritarvitamise eest. Seetõttu on äärmiselt keeruline takistada pahavarade massilist levikut. Kasutajale nähtavalt ei pruugi aga veel tükk aega midagi arvuti töös muutuda ja võib arvata, et paljud kodukasutajad jätkavad turvariskidest hoolimata harjumuspärase Windows XP kasutamist. Asjaolu, et isegi Windows XP värskel paigaldamisel nakatub Internetti ühendatud operatsioonisüsteem vähem kui 4 minutiga  ei pruugi olla ilmne, sest nähtavasti õnnestub veebilehitsejaid ja muud tarkvara Windows XP masinas jätkuvalt edukalt kasutada ja kõik tundub ju töötavat ilusti.

Tegelikkuses on XP operatsioonisüsteemi kasutavad arvutid olnud juba mõnda aega küberkurjategijate üks lemmiksihtmärkidest. Näiteks muudab Windows XP puudulik paroolide käitlemine (sh suur- ja väiketähtede samaväärsus ja piirangud parooli pikkusele) kasutuks isegi kõrge turvalisusega paroolid ja graafilise liidese varjus toimuv protsessidevaheline suhtlus (IPC) on ebaturvaliseks loodud. Järjepidevad uuendused aitavad aga vähemalt mingil määral küberründeid takistada. Kui nüüd on aga lõpp igasugustel turvauuendustel, siis võib leitud vigu lõpmatuseni kuritarvitada. Küberkurjategija ei pea enam kartma, et Microsoft ühel hetkel kriitilise turvaaugu uuenduste abil ära parandab.

Kuidas riske vältida

Kõigil Windows XP kasutajatel tasuks hoolega järele mõelda, kas ikka tasub turvariskile vaatamata aegunud operatsioonisüsteemi edasi kasutada. Isegi kui arvutis endas ei ole konfidentsiaalseid andmeid saab lihtsa keylogger’i abil kergesti kätte erinevad salasõnad. Tõsi, mitmeastmelise enesetuvastuse abil saab kontode kaaperdamist vältida, kuid üldiselt tasuks ikkagi rakendada mõnda terviklikumat viisi oma turvalisuse parandamiseks. Isiklike andmete kadumisriskile lisaks on suur tõenäosus, et turvauuendusteta jäänud Windows XP masinad liidetakse mõne zombiarmeega, kus vastavalt käskudele saadetakse tavakasutajale nähtamatult tema arvutit kuritegelikel eesmärkidel rakendatakse.

Mida siis teha, et Windows XP aegumisega seonduvaid riske vältida? Vastus on lihtne: tuleb hankida endale tänapäevasem operatsioonisüsteem. Kui uut arvutit osta ei raatsi ja vana arvuti Windows 8.1 jaoks piisavalt võimekas ei tundu, siis tasub kaaluda tasuta Linuxi peale üleminekut. Eesti kasutajale suunatud Estobuntu ja maailma populaarseim Linuxi distributsioon Ubuntu Desktop saavad edukalt hakkama igapäevase veebilehitsemisega (sh ID-kaardiga sisse logimised ja allkirjastamised). Tasuta jagatavad kontoritarkvarad (OpenOffice ja LibreOffice) üheskoos veebipõhiste viisidega dokumente luua ja muuta (MS OneDrive, Google Drive) pakuvad rohkelt võimalusi Windows’iga lõplikult hüvasti jätta.

Loodame parimat ning soovime edu Windows XP operatsioonisüsteemiga hüvastijätmisel!

Sten Mäses
ASA Quality Services

Pildi allikas: finewallpaperss

1 kommentaar:

  1. kui arvuti piisavalt võimekas uue windowsi jaoks, siis on olemas ka
    http://www.microsoft.com/windows/en-us/xp/transfer-your-data.aspx

    VastaKustuta